Yörük Çadırı

Yörük çadırları keçi kılı kullanılarak üretilir. Yörük çadırı, yaylalarda yaşam süren Yörüklerin kendi dokudukları keçi kılından imal edilerek, ağaç direkler üzerine serilen çadırlardır. Orta Asya’dan Anadolu’ya göç eden ve yaylalarda yaşam süren Yörükler, yüzlerce yıl bu çadırları ev olarak kullanmış, gittikleri yerlere de götürerek burada yeniden kurmuşlardı. Son zamanlarda trend olan bu tip çadırlardan tasarlanan mekanlar otantik bir hava solumak isteyenlerin ilgisini çekiyor.

Düğün ve pek çok aktivitenin yapılabildiği Yörük çadırların restoran, düğün salonu, kafe, gözlemeci, kahvaltıcı gibi farklı amaçlarla kullanılmaktadır. Yerli ve yabancı turistlerin de ilgisini çeken etnik ve otantik bir hava yaratan bu tip çadırlar, son zamanlarda trend mekanlara dönüşmüş durumda.
Ahşap bir direk üstüne kurulumu yapılan ve dikdörtgen şeklinde tek katlı olarak dizayn edilen yörük çadırları farklı renk ve desenlerde üretilmektedir. Bu tip çadırlar su geçirmeyen, yanmayan, eskimeyen ve haşereleri kendinden uzak tutma gibi özelliklere sahiptir. Yörük çadırları bu özellikleriyle rahat ve uzun süre kullanım olanağı da sunmaktadır.