Yörük Çadırı ve Özellikleri Nedir?

Kıl çadır tipi düğün salonu
Düğün çadırı organizasyonların yeni trendi
Nisan 18, 2018
Otantik yörük çadırı

Yörük çadırı keçi kılının dokunmasından elde edilen iplerden yapılır. Geçmişte bu tip çadırları Yörük halklar kullandığı için bu adı almış ve günümüze kadar taşınmıştır. Hala bazı yörelerde Yörük halklar tarafından özellikle yaz aylarında kullanılmaya devam edilmektedir. Özellikle yaylalarda yaşamlarına devam eden Yörükler hala geleneksel olarak bu çadırlarda konaklamayı sürdürüyor. Geçmişte ve günümüzde bazı bölgelerde konut amacıyla kullanılan Yörük çadırları otantik kıl çadırlar arasından sık sık tercih edilen ve farklı amaçlarla da kullanılan çadırlardandır. Konut amacıyla kullanımının dışında Yörük çadırı pek çok işletme tarafından da kullanılmaya başlanmış durumda.

Yörük çadırı ne amaçla kullanılır?

Bu tip çadırlar geleneksel olarak Yörüklerin kendi baktığı keçilerin kıllarının dokunmasıyla elde edilir. Günümüzde ise bu işlem makineler tarafından hızlı ve pratik bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Bu sayede istenilen renk, desen ve boyutta Yörük çadırının imal edilmesi mümkündür. Bu tip çadırların en bilinen özelliği ise ağaç direkler üzerine serilen çadırlar olmalarıdır. Bu tip çadırlar tarihte Orta Asya’dan başlayarak Anadolu’ya gelen ve yaylalarda yaşan halklar tarafından bu şekilde kullanılmıştır. Yörüklerin gittikleri yerlere taşıdıkları ve kalacakları yerde yeniden kurdukları bu çadırlar hem kurulum hem de taşıma konusunda rahatlık sağlamaktadır. Bu özelliği sayesinde Yörük çadırları rahatlıkla taşınabilir ve farklı alanlarda hızlıca yeniden kurulabilir.

Tarihte bu şekilde kullanılan Yörük çadırları günümüzde ise farklı işlerle uğraşan pek çok işletme tarafından kullanılmaya başlandı. Restoran, kahvaltı konseptli mekan, gözleme evi, kafe ya da organizasyon alanı amacıyla Yörük çadırlar sık sık tercih edilmektedir. Bu sayede işletmeler müşterilerine hem farklı hem de otantik bir mekan sağlamış olurlar. Bu tip çadırlar son zamanlarda özellikle organizasyon alanı olarak da kullanılmaya başlandı. Düğün, sünnet, kına, nişan ya da mezuniyet eğlencesi gibi farklı organizasyonlarda alışılmışın dışında otantik mekan imkanı sunar.

Yörük çadırlarına has bir özellik olan ahşap bir direk üzerinde kurulan bu tip çadırlar, dikdörtgen şekline sahiptir. Tek katı olarak tasarlanan bu çadırlar, hem yerli hem de yabancı turistlerin ilgisini çekerek mekanların popülerliğini de artırmaktadırlar. Farklı farklı renk ve desenlerde dizayn edilip üretilen çadırlar rahatlıkla kurulup kullanılabilir. Bu tip çadırlar oldukça hijyeni bir mekan imkanı sunar. Kış aylarında sıcak, yaz aylarında ise serin bir ortam imkanı da sağlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir