Türkmen Çadırı ve Özellikleri Nedir?

Otantik otağ tipi çadır
Otağ Çadırı ve Özellikleri Nedir?
Nisan 4, 2018
Kıl çadır tipi düğün salonu
Düğün çadırı organizasyonların yeni trendi
Nisan 18, 2018
Otantik kırgız çadırı

Türkmen çadırı keçi kılı kullanılarak imal edilen çadırlardandır. Türkmen çadırları diğer çadır tiplerinden farklı bir tasarıma sahiptir. Bu tip çadırlar, dört köşeli olarak direkli veya yuvarlak kubbe şeklinde dizayn edilir. Göçebe halklar tarafından tercih edilen bu çadırlar yazı kavurucu sıcaklarda, kışın ise soğuk havalardan korunmak için hem de barınma ihtiyacını karşılamak için kullanılmıştır.

Türkmen çadırı tarihte konut olarak kullanılmış ve bazı bölgelerde günümüzde hala yaz aylarında kullanılmaya devam edilmektedir. Bu çadırlar Türkler tarafından 3 farklı türde anlamlandırılır ve 3 farklı şekilde anlamlandırılır. Geçmişte bu anlamlandırmaya göre ak, kızıl ve kara olarak 3 farklı türde çadır bulunmaktadır. Türkmenler tarafından Ak Ev (Ak Çadır) olarak adlandırılan çadırlar genellikle zenginlerin çadırı olarak bilinmektedir ve oğlu olanlar ak otağı da konuk edilirdi. Kara Otağı da ise oğlu ya da kızı olmayanlar, kızı olanlar ise kızıl otağa konuk ediliyordu.

Tarihte barınma amacıyla kullanılan Türkmen çadırları günümüzde daha çok ticari olarak kullanılmaktadır. Özellikle turizm alanında faaliyet gösterilen işletmeler tarafından da kullanılan bu tip çadırlar tatilini otantik bir otelde geçirmek ya da otellerinin çadır bölümlerinde yemek yemek isteyen turistler tarafından tercih edilmektedir.

Türkmen Çadırı hangi mevsimlerde kullanılır?

Türkmen çadırı dışarıdaki hava ve ısıyla, içerideki hava ve ısının birbirine karışmasını sağlar. Bu çadırlar izole bir alana sahip olma olanağı da sunar. Bu sayede farklı mevsimlerde de rahatlıkla kullanılabilir. Dokusu ve yapısı sayesinde zararlı haşerelerin de içeri girmesini engelleyen Türkmen çadırı tipi farklı işletmeler tarafından rahatlıkla kullanılabilmektedir.

İstenilen ölçüde üretilebilen bu tip çadırlar ekonomik olmalarının yanı sıra daha fazla seçeneğe de sahiptirler. İstenirse içerisindeki bölmelerin sayısı da artırılabilir. Türkmen çadırları tek bir odadan oluşmadığı için istendiği kadar bölme eklenerek ihtiyaca göre düzenlenebilir. Otantik kıl çadırlardan biri olan, esnek ve sağlam yapıya sahip olan Türkmen çadırı kolay kuruluma sahiptir. Bu sayede bu tip çadırları hızlıca kurabilir ve kullanmaya başlayabilirsiniz. Doğal yapısıyla da dikkat çeken Türkmen çadırları otantik bir mekan görüntüsü ile ilgi çeker. Kolay kurulum ve taşıma olanağı sunan bu tip çadırları farklı tipte işletmeler tercih etmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir