Otantik Kıl Çadırlar Neden Tercih Edilir?

Kıl çadır tipi düğün salonu
Kıl Çadır Nereden Alınır ?
Eylül 15, 2016
Otantik kırgız çadırı
Kırgız Çadırı ve Özellikleri Nedir?
Nisan 2, 2018
Otantik kıl çadır

Otantik kıl çadırlar geçmişten günümüze kadar tarih sahnesinde önemli bir yere sahip olmuşlardır. Otantik kıl çadır, keçi kıllarının dokunmasıyla oluşturulan çadır tipine denir. Tarihte farklı dönemlerde kadar kıl çadırlar pek çok amaçla kullanılmıştır. Tarihte öncelikle konar – göçer halkların konut ihtiyacını karşılayan kıl çadırlar, yerleşik düzene geçilmesiyle birlikte daha otantik ve yöresel izler taşıyan alanlar haline dönüşmüştür. Özellikle de son zamanlarda etnik ve otantik görünümü sayesinde turizm alanında iş yapan firma ve şirketler tarafından sık sık tercih edilmektedir.

Hem yerli hem de yabancı turistlerin dikkatini çeken kıl çadırlar, otel alanından gözlemeci ve kafeye kadar farklı amaçlarla tasarlanmaktadır. Bunların dışında son zamanlarda artan dönem dizileri de otantik kıl çadır ihtiyacı doğurmuştur. Dizinin çekileceği döneme uygun dokuda üretilen kıl çadırlarla söz konusu tarih hem daha doğru hem de daha sağlıklı bir şekilde aktarılmış olur.

Yapım aşamasında özellikle keçi kılı tercih edilen kıl çadırlar geçmişte geleneksel şekilde elde dokunurken günümüzde bu işlem makinalarda yapılmaktadır. Daha hızlı ve pratik bir üretim olanağı sağlayan makine dokumaları sayesinde istenilen renk, desen ve büyüklükte çadır dokuması yapılmaktadır. Doğal bir yapıya sahip olan kıl çadırlar içerisindeki temiz ve doğal yalıtkan hava ile insanlar tarafından çok sevilmektedir. Maceracı ruha sahip kişiler tarafından da kıl çadırlar sık sık tercih edilmektedir.

Hangi mevsimlerde kullanılır?

Doğal kıllardan yapılan otantik kıl çadırlar dokusu sayesinde akrep, yılan ve benzeri zararlı haşerelerin girmesini engelleyecek ve uzak tutacak şekilde tasarlanır ve üretilir. Doğal yalıtkan bir özelliğe sahip olan kıl çadırlar, yaz aylarının sıcak günlerinde serin, kış aylarının soğuk günlerinde ise sıcak bir ortam sunar.

Ayrıca yağmur ve kar hava tipinde gerilerek yağışın içeri girmesine engel olan otantik kıl çadırlar, yağmur sularından zarar ve yıpranma görmez. Bu sayede uzun süre kullanma olanağı da sağlar. Her bölgede rahatlıkla kullanılabilen kıl çadırlar, kolay kurulumu ve katlanması sayesinde farklı bölge ve ortamlarda tercih edilebilir. Sağlıklı ve ferah bir ortam sunan kıl çadırları otantik ve tarihi bir görüntü sunmak istediğiniz mekanlarda rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir