Otağ Çadırı ve Özellikleri Nedir?

Otantik kırgız çadırı
Kırgız Çadırı ve Özellikleri Nedir?
Nisan 2, 2018
Otantik kırgız çadırı
Türkmen Çadırı ve Özellikleri Nedir?
Nisan 11, 2018
Otantik otağ tipi çadır

Otağ çadırı tipi geçmişten başlayarak Türkler tarafında kullanılmış daha sonra Osmanlı dönemlerinde de kullanılarak ve günümüze kadar gelmiştir.  Osmanlı zamanından yerleşik yaşama geçen insanlar tarafından da konut olarak kullanılmaya devam edilmiştir. Otağ tipi çadır, han ve padişahlar tarafından da kullanılmıştır. Bu tip çadırlar kuruldukları alanda en gösterişli ve en büyük çadırlar olarak da bilinir. Otağ çadırlar otantik havaları sayesinde günümüzde de kullanılmaya devam edilmektedir.

Bu tip çadırlar büyük ve gösterişli yapıları sayesinde restoran, düğün salonu ve kafe olarak kullanım sunuyor. Konsept ve farklı bir tasarım olanağı sağlayan otağ tipi çadırlar turizm alanında da sık sık tercih edilmektedir. Otantik kıl çadırlar arasında yer alan otağ çadırı mekan sahiplerine alışılmışın dışında mekan olanağı sunduğu için farklılık katmaktadır. Çadır konseptli mekanlar yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir.

Geometrik olarak yuvarlak formda tasarlanan otağ tipi çadırlar farklı büyüklük ve desenlerde dizayn edilmektedir. Her mevsim kullanım olanağı sunan bu tip çadırlar hem yaz hem de kış aylarında rahatlıkla tercih edilebilir. Bu açıdan mekan sahiplerine ekonomik bir alan imkanı da sunarlar. Rahat bir kullanıma da sahip olan otağ tipi çadırlar ergonomik ve kolay kurulumuyla da pratik özelliklere sahiptir. Bu tip çadırlar katlanarak kolayca taşınabilir ve hızlı bir şekilde kurulabilir. Değişik renk ve farklı desen alternatifleri sayesinde otağ tipi çadır modelleri işletme sahiplerine ayrıcalıklı, ferah ve otantik bir mekan olanağı sağlar.

Otağ çadırı modelleri nelerdir?

Otağ çadırları farklı modellerde bulunmaktadır. Bu çadır tipinde akça otağ, boz otağ, gökçe otağ, kızıl otağ, kara otağ, sarı otağ, yeşil otağ gibi çeşit çeşit modellerde dokunmaktadır.

Her mevsim kullanım özelliğine sahip olan otağ çadırlar, farklı iklim şartlarına uyum sağlayacak şekilde tasarlanır. Bu çadırlar kış aylarında kasılıp gerilerek yağmur ve kar sularının çadırların içerisine girmesini engelleyebilir. Yaz aylarında ise bu tip çadırlar kendilerini biraz salarak, güneş ışığının içeri girmesini sağlar ve ferah bir ortam oluşturur. Bu sayede otağ tipi çadırların içerisinde sürekli hava sirkülasyonu sağlanmış olur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir