Oba Çadırı

Tarih boyunca ev olarak kullanılan oba çadırları yuvarlak ya da köşegen forma sahip şekilde imal edilmektedir. Daha küçük ebatlı olarak dizayn edilen oba çadırı kıldan üretilmektedir. Osmanlı döneminde de kullanılan bu tarz çadırlar özellikle yörük kültüründe önemli bir yere sahiptir. Yaylacılık geleneğini sürdüren ve bu kültürü benimseyerek yaşamına devam eden insanların da kullandığı oba çadır, birçok özelliğe sahiptir.

Oba çadırlar, otantik görünümüyle hem yerli hem de yabancı turistlerin ilgisini çeker. Özellikle otellerde de bu nedenle tercih edilen bu tip çadırlar, kamelya, dinlenme çadırı, manav, bahçe evi ve daha pek çok şekilde kullanılabilir. Otellerin otantik kültür alanı olarak tasarlanan bölümlerindeki aktivitelerde sık sık tercih edilmektedir.
Herhangi bir katkı maddesi içmeyen oba çadırlar, sıcak ve soğuk geçirmeme özellikleriyle her mevsimde kullanıma uygundur. Sıcaklığın sürekli oda ısısında olduğu çadırlar, akrep, yılan, sinek ya da böcek gibi haşerelerin giremeyeceği şekilde tasarlanır. Esnek ve sağlam yapısıyla da uzun süre kullanım olanağı sağlayan çadırlar kolayca kurulup taşınabilir.