Neden Kıl Çadır ?

Tarihi kıl çadır
Kıl Çadır Fabrikası
Eylül 11, 2016
Kıl çadır tipi düğün salonu
Kıl Çadır Nereden Alınır ?
Eylül 15, 2016
Tarihi orta asya çadırı

Yörük çadırları, eski bir kültürümüz ve en hoş geleneklerimizden biridir. Kıl Çadır Özellikle Yörük insanlarının yaylalara çıktığı zaman ev olarak kullandıkları Yörük çadırları, hem tarihi hem de otantik görüntüsü bundan dolayı son derece ilgi görmektedir.

Sağlamlığı ve dayanıklılığı, su geçirmez özelliği, hava sirkülasyonunun son derece iyi olması nedeniyle tercih edilmektedir. Yörük çadırlarıyla otağ çadırları yapılabildiği gibi büyük ufak mekan demeden istenilen ölçülerde de basitçe imal edilebilmektedir. Hem doğal hem de görüntü açısından sık sık tercih edilen bu tip çadırlar insanların ilgisini çekmektedir. Firmalar yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmek kıl çadırları tercih ederken, maceracı kişiler de kullanışlı ve rahat olması açısından bu çadırları seçmektedir.

Gösterişli olması ve tarihi bir görüntü sunması açısından turistler tarafından son derece ilgi gören Yörük çadırlarını, hemen her ortamda rahatça kullanabilmeniz mümkün. Kafe ve restoranlar, çay bahçeleri, mesire ve piknik alanları, evlerin bahçeleri, park ve bahçelerde kameriye olarak rahatça kullanmak mümkün.

Tarih ve kültürümüzün en önemli ayaklarından birini oluşturan kıl çadır ile en hoş desenlere de sahip olursunuz.

Kıl çadırının özellikleri nelerdir?

 • Kıl çadırı yazları serin, kışları sıcak tutar.
 • Yağmur ve kar suyunu geçirmezler.
 • Keçi kılları yağmurlu havalarda şişerek gözenekleri kapanır ve boşlukları kapandığı için içeriye su girmez.
 • İstenilen her ölçüde rahatlıkla yapılabilir.
 • Güneşli havalarda gözenekleri açıldığı için temiz hava içeriye girer. Böylece en sağlıklı hava sirkülasyonu sağlanmış olur.

Çok eski zamanlardan günümüze kadar gelen kıl çadırlar ile çoğu mekanda rahatça kullanmak mümkün. Yaz kış rahat kullanımı vasıtası ile bütün mevsimlerde tercih edilebilir. Birçok kullanım alanına sahip olan kıl çadırlar, Osmanlı devrinden günümüze kadar hiç değişmeden gelmiştir.

Kıl çadırlar, ülkemizin çoğu bölgesinden toplanan keçi kıllarının toplanması ile yapılır. Toplanan keçi kılları ip haline getirilir. El emeği göz nuru çadırlar, çeşitli desenlerde dokunur. İstenilen her tür ebat yapılabilen kıl çadırlar, çoğu işletme sahibinin tercihi olmaktadır.

Sağlıklı olması ve ferah yapısı vasıtası ile çoğu mekanda rahatça kullanılır. Kullanım alanları arasında piknik ve mesire yerleri, özel davetler, açık hava konserleri, sünnet düğünleri, otellerde Türk gecelerinde rahatça kullanılmaktadır. Sahil kenarlarında kurulan çay bahçeleri, kafeler için de son derece makul olan kıl çadırlar, evlerin bahçelerinde çardak şeklinde de kullanmak mümkün.Kıl çadırlar, farklı desen ve renk seçenekleri vasıtası ile çoğu kişi tarafından tercih edilmektedir.

Kıl çadırı neden kullanılmalıdır?

 • Her zaman sağlıklı ve ferah ortamlar sunar.
 • Hemen her ortamda rahatça kullanmak mümkün.
 • Mekanlarınızda hem tarihi hem de otantik görünüme sahip olursunuz.
 • Her tür hava şartlarında kullanılabilir.
 • Kültür meraklısı kişilerin mekanlarında kullanabilecekleri çok özel ürünlerdir.
 • Yanmazlık özelliğiyle mekanlarınızda güvenle müşteri memnuniyetini sağlarsınız.
 • Sadece işletme sahipleri değil, evlerin bahçelerinde de rahatça kullanmak mümkün.

Kıl çadırlar, her mevsim kullanabileceğiniz ürünlerdir. Betonlaşmış kent hayatından biraz olsun uzaklaşmak ve doğa ile baş başa kalmak isteyen insanlar kıl çadırlardan faydalanabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir