Kırgız Çadırı

Keçeden üretilen ve tabiat turizminde önemli bir yer tutan Kırgız çadırları yuvarlak formlu şekilde üretilir. Yayla kültüründe de önemli bir yeri olan bu tip çadırlara Boz-Üy adı verilir. Farklı büyüklüklerde tasarlanan Kırgız çadırları, dört kanat ile on iki kanat arasında değişir. Üst tarafında baca işlevinde bir pencere bulunan bu tip çadırlarda içeri hava girmesi de sağlanır.

Kurulumu kolay olan Kırgız çadırları bu yönüyle göçmen halkların sık sık tercih ettiği çadır tipidir. Bu tip çadırlar, dayanıklılığı ve rahat kullanımıyla da sorunsuz bir kullanım sağlar. Soğuk ve sıcak havanın yanı sıra yağışlı havalara karşı da dayanıklı olan çadırlar tüm mevsimlerde rahatlıkla kullanılabilir.
Kırgız çadırları tarihi dönemlerde seyyar ev şeklinde de kullanılmaktaydı. Renkleri ve desenleriyle göz alıcı şekilde üretilen bu tip çadırlar günümüzde ise daha kültürel ve turistik amaçlarla kullanılmaktadır. Birinci kalite üretilen çadırlarla her türlü etkinlik, otantik bir havada düzenlenebilir. Farklı ölçülerde ve modellerde tasarlanan Krıgız çadırları her ihtiyaca uygun olarak üretilmektedir.