Kırgız Çadırı ve Özellikleri Nedir?

Otantik kıl çadır
Otantik Kıl Çadırlar Neden Tercih Edilir?
Mart 29, 2018
Otantik otağ tipi çadır
Otağ Çadırı ve Özellikleri Nedir?
Nisan 4, 2018
Otantik kırgız çadırı

Kırgız çadırı, keçi kıllarından elde edilen keçelerden üretilen ve otantik kıl çadırlar arasında sık sık tercih edilenlerden biridir. Kırgız çadırı yuvarlak formlu şekilde tasarlanarak dokunur. Özellikle yayla kültüründe önemli bir yere sahip olan bu tip çadırlar, turizm alanında da önemli bir konumdadır. Boz-Üy (Boz ev) adı da verilen Kırgız çadırları ihtiyaçlara uygun şekilde farklı farklı büyüklüklerde tasarlanır.  

Söz konusu Kırgız çadırları üretilirken dört kanat, altı kanat, sekiz kanat ya da on iki kanata kadar değişiklik gösterecek şekilde dizayn edilir. Bu tip çadırların üst tarafında baca işlevini görecek bir pencere de bulunur. Bu pencerelerin baca işlevinin yanı sıra çadırların içerisine hava girmesini de sağlaması hedeflenir. Bu sayede hava sirkülasyonu da sağlanmış olur. Kırgız çadırları Boz-Üy adı verilen ağaç sırıklarının keçe ve ipten üretilmesiyle oluşturulur.

Özellikle göçmen halkların oldukça sık bir şekilde tercih ettiği Kırgız çadırları kolay kurulumları sayesinde kullanıcılara rahatlık sağlar. Dayanıklı, rahat ve kolay kullanıma sahip Kırgız çadırları sorunsuz ve uzun ömürlü bir kullanım olanağı sunar. Farklı mevsimlerdeki sıcak ve soğuk havanın yanı sıra, yağışlı havalara da karşı dayanıklı bir yapıya sahip olan bu tip çadırlar her mevsimde sorunsuz bir şekilde kullanım olanağına sahiptir.

Kırgız çadırı nerelerde tercih edilir?

Geçmişten günümüze kadar varlığını sürdüren Kırgız çadırları tarihte seyyar ev olarak kullanılmıştır. Günümüzde de özellikle turizm alanında bu tip çadırlar sık sık tercih edilmektedir. Farklı renk ve desenlerle dikkat çeken Kırgız çadırları kültürel ve otantik duruşlarıyla hem yerli hem de yabancı turistler tarafından ilgi çekici bulunmaktadır. Birinci sınıf kaliteye sahip şekilde üretilen Kırgız çadırları farklı etkinlerde ve mekanlarda rahatlıkla kullanılmaktadır. Kırgız çadırları farklı ihtiyaçlara yönelik şekilde değişik boyutlarda ve modellerde tasarlanarak dokunur.

Kırgız geleneğine uygun şekilde tasarlanan bu tip çadır evler, Kırgızistan’da özellikle yayla kültürü ve tabiat turizminde sık sık tercih edilir. Türkiye’de de özellikle turizm alanında bu tarz çadırlar kullanılmaktadır. Turistlerde merak uyandıran ve mekana girme, bakma isteği yaratan otantik kıl çadırlar mekanlar tarafından da sık sık tercih edilmektedir. Özellikle yeme – içme alanı olarak tercih edilen ve otantik bir havanın yakalanması amaçlanan mekanlarda farklı bir tarz oluşturulması hedefleniyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir