Kıl Çadırlar Nasıl Yapılır ?

Otantik kıl çadır restaurant
Kıl Çadır Markaları
Eylül 11, 2016
Kıl çadır tipi düğün salonu
Kıl Çadırı Özellikleri Nelerdir ?
Eylül 11, 2016
Kıl çadır tipi düğün salonu

Kıl çadırlar, Orta Asya’dan dünya geneline yayılan bir konaklama tipi olarak Türklerin konar göçer yaşam şartlarında kullandıkları vazgeçilmez konaklama seçenekleri arasında yer alır. Kıl Çadır Türkler ile tümleşen ve dünya genelinde Türk çadırı şeklinde de nitelendirilmektedirler. Bu çadırlar günümüzde Yörükler tarafından halen daha kullanılmakta olup sınırlarımız dışında yaşayan Kazakistan ve Özbekistan gibi ülkelerde kullanımlarını sürdürmektedirler. Günümüzde ise özellikle turizm alanında kıl çadırlar sıklıkla tercih edilmektedir. Ev yani yaşam alanı kullanımının dışında kıl çadırlar kafe, restoran ya da otellerde otantik bölümler olarak kullanılmaktadır. Farklı desen ve renklere sahip kıl çadır modelleri bulunmaktadır.

Yapımında hayvan kıllarının kullanıldığı bu çadırlar, çevredeki küçükbaş hayvanların bilhassa de keçileri kıllarının toplanması ve ip haline getirilmesi ile ilk prosedürlerine başlamış olur. Sonrasında bu iplerin renklendirilmesi işlemi gelir. Farklı renkteki iplerin üretimi de bu çadırların yapımında kullanılan keçelerin renkli işlemeler ile farklı biçimlerde yapılmasının yolunu açar. Bu biçimde keçelerin birbirlerine iliştirilmesi ile oluşturulan Kıl çadır, su tutmaması ve sıcak havalarda soğuk, soğuk havalarda da sıcak bir ortam sağlanmasını sağlamaktadır. Rüzgar geçirmeme özelliğiyle de yavaş bir ısınma ve soğuma opsiyonu sunan bu çadırların farklı kullanım alanları ve biçimleri bulunmaktadır. Kıl çadırları üretimlerindeki yapıları sayesinde yalıtkanlık özelliğine de sahiptir. Bu tip çadırlar, içerideki ve dışarıdaki havanın birbirine karışmamasını sağlayacak şekilde dokunur.

Bu biçimde doğal bir iklimlendirme imkânı bulunan bu çadırlar, yıllar boyunca Türklerin barınma ihtiyaçlarının karşılanmasında en önemli unsur konumundadır. Ayrıca akrep ve yılan gibi zararlı hayvanların da içeri girmesi engellenir. Kıl çadırlar söz konusu olduğunda iki farklı şekilde kurulumdan söz etmek mümkündür. Kurulumu ve sökülmesi de oldukça kolay olan bu çadırların bölümler durumunda kurulanları ve odalara bölünmüş biçimde olanları da bulunmaktadır. Bu tarzdaki çadırlar, büyüklükleri ve ilgi çekici renkleri ile de kullanıldığı yerdeki liderlerin ve oba başının çadırları olduğu anlaşılmaktaydı.

Günümüzde ise Yörüklerin kültürlerini yaşattıkları bu çadırlar arkeologların ve doğa yaşantısını tercih eden aktivistlerin barınma ihtiyaçlarını karşılamaya devam etmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir