Kıl Çadırın Tarihçesi

Kıl Çadır tipi restorant
Kıl Çadırı Dokuma
Eylül 11, 2016
Kıl çadır tipi düğün salonu

Kıl çadır Osmanlıdan günümüze gelmektedir. Yörük çadırı olarak da geçmektedir. Bir adete göre Yörükler çadırı olmayan erkeğe kız vermemektedir. Yazın serin kışın ise sıcak tutan bir çadır. Bu yüzden herkes tarafından tercih edilmektedir. Ülkemizin dört bir yanından toplanan hayvan kılları ile yapılmaktadır. Renkleri ayrılarak iplik haline gelmektedir.

Kışın yağmurdan kaynaklı hayvan tüyleri kabarır ve gözenekler kapanır ve böylece yağmur girmez. Yazın ise güneşi gören tüylerin gözenekleri açılır ve serin hava içeriye girer. Bu da içerinin serin olmasına neden olur. Kıl çadır keçinin üzerindeki kıllardan oluşmaktadır. Çadır en az 70-80 kg ağırlığında olmaktadır. Bir mekan açmak isteyenler için bu çadırlar son derece kullanışlı ve maliyeti azdır. Seçilen ebatlara ve isteğe göre üretilmektedir.

Bu ürün günümüzde en fazla Akdeniz Bölgesindeki sahil boyunda ve lüks otellerde kullanılmaktadır. Ayrıca Yörükler de kullanmaktadır. Eskiden göçebeler kullanmaktaydı. Çoğunlukla Türk gecelerinin olduğu zaman kullanılmaktadır. Günümüzde dokumacılık sektöründe son derece ön plana çıkmaktadır. El dokumalarından olanlarda hiç bir katkı maddesi bulunmamaktadır. Ancak makine ile yapılanda ise az da olsa katkı maddesi vardır. Bu çaldırmalı kullanırken mekan sınırlı değildir. İstediğin mekanda; park, bahçe, kafe, restoran, otel gibi yerlerde kullanmak mümkün. Türkmen çadırı, Moğol çadırı, Osmanlı Mekan dekorasyonunda dahi bu kıl çadır yapılarını kullanılmaktadır.

Orta Asya bozkırlarından Arap çöllerinde bedevi çadırlarına kadar kıl çadırlar yüzyıllar boyunca tarih sahnesinde yer almıştır. Kullanıldıkları iklime uygun şekilde dokunan kıl çadırlar dışarıdaki hava ile içerideki havayı birbirine karıştırmayacak ve zararlı böceklerin içeri girmesini önleyecek şekilde hazırlanır.

Geçmişte ev olarak kullanılan bu yapılar şu anda dekorasyon, turizm gibi yerlerde artık para kazanmak için yapılmaktadır. Son zamanlarda kıl çadırlar otantik ve etnik görünümleriyle hem yerli hem de yabancı turistleri çekmek için firmalar tarafından tercih edilmektedir. Farklı farklı alanlarda kullanılan kıl çadırlar, firmalarına ayrıcalık ve farklılık katmak amacıyla sık sık tercih edilmektedir.

Kıl Çadır

Çadırlar günümüzde turizm sektörünün bulunduğu yerlerde ve çoğu bölgede aranılan ve basitçe kurulabilen ve fiyat şeklinde de diğer çadır sistemlerine göre makul olan bir sistemdir. Keçi ya da koyunun kıllarının toplanmasından ve belli prosedürlerden geçip iplik haline getirilerek oluşturulur.

Kıl çadır; fiyat olarak makul olduğu için kafe ve restoran açmak isteyen kişiler tarafından genelde gölgelenme amaçlı kullanılmaktadır. Bu çadırlar sıcağı engellediği için yazın çok kullanılmaktadır. Sıcak havada ipler genleşerek uzar ve içeri hava alınmasını sağlar. Kışın ise yazın tam tersi olarak soğuk havayı engeller ve ipler sıkışarak soğuk havanın içeri girmesini engeller.

Yağmurdan çok fazla etkilenmezler hatta hiç etkilenmedikleri için çoğu firma sahipleri bunları makul ortam ve istedikleri model ve büyüklükte yaptırarak çoğu müşteri ağırlamakta mekanlarında ve müşterilerine hoş, problemsiz hizmet vermektedirler. Yağmur yağdığında bu çadırlar şişerek gözeneklerini kapatır ve içeriye yağmur suyu, kar suyu gibi hiçbir su sızıntısını almaz. Yine bu çadırlar otantik bir ortam ve hava yaratır kuruldukları mekanlarda ve iç süsleme kısımlar şark köşesi olarak tanımlanır. Şark köşelerinin bulundukları yerlere; sedir, minder ve koltuk takımı gibi oturma alanları hazırlanır.

Kıl Çadırların fiyatları; genelde metrekare cinsinden hesaplanmaktadır. Mekanın metrekaresi genişliği kıl çadır fiyatı çıkarmak adına önemli bir kriterdir. Kaç metre kumaş kullanılması gerektiğine göre fiyatlar farklılık göstermiştir. Siz bu sistemi kurdurmak istediğinizde bunu yapan firmaları arayarak istediğiniz model ve ebatlarda üretim yaptırabiliyorsunuz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir