Kıl Çadırı Özellikleri Nelerdir ?

Kıl çadır tipi düğün salonu
Kıl Çadırlar Nasıl Yapılır ?
Eylül 11, 2016
Otantik arabistan kıl çadırı
Kıl Çadır Nedir? Kıl Çadır Kurulumu
Eylül 11, 2016
Kıl çadır tipi düğün salonu

Kıl Çadırı denince akla ilk gelen kuşkusuz bez ya da su geçirmez kumaştan hazırlanan çadırlar gelir. Kamp için kullanılması yaygın olan çadırlar basit kurulumu ve hafif ağırlığı ile tanınır. Peki kıl çadır nedir? Kıl çadır özellikleri nedir? Nerede kullanılır? İlginize çektiyse size kıl çadırları hakkında bilgi aktaralım.

Kıl çadırları hayvan kıllarının toplanması ile başlanan, toplanmış kılların ip haline getirilerek sonradan kumaş imalatında sonlanan çadır türüdür. Özellikle keçi kılının tercih edildiği kıl çadırlar tarihte ev olarak pek çok konar göçer halklar tarafından tercih edilmiştir. Kullanılan hayvan kılı ve dokuma tipi sayesinde kıl çadırı doğal yalıtkan özelliği sergiler. Kıl çadırlar yaz aylarında serin, kış aylarında ise sıcak olur. Bu tip kıl çadır özellikleri onları diğer çadırlardan farklı kılar. Tarih boyu kıl çadırlar ister savaş zamanı, isterse de ev amaçlı çok kullanılmıştır. Özellikle kıl çadırı ve Yörükler birbiriyle özdeşleştirilmiştir. Yörük çadırı olarak bilinen kıl çadırlar da bulunmaktadır. Günümüzde ise kıl çadırlar Orta Asya’da ve Güney Afrika ülkelerinde yaygın biçimde kullanılmaya devam edilmektedir.

 

Diğer kıl çadır özellikleri nedir derseniz onların su geçirmez olduklarını bilginize iletmek isteriz. Hayvan kıllarından üretildikleri için, doğal oldukları için yağmur zamanı şişer ve kumaşın tüm boşluklarını kaplar. Böylece içeri su girmez ve çadır kuru kalır. Ülkemizde kıl çadırlar Osmanlı döneminden beri kullanılmakta. Günümüzde genelde turistik bölgelerde rast gelinir. Geleneksel festivallerde (örnek olarak geleneksel güreş müsabakaları zamanı, tarihi bir gün kutlamaları zamanı) son derece sık kurulur. Turizm sektöründe geleneksel ve otantik bir hava oluşturmak isteyen otel, restoran ve kafelerin yanı sıra gözlemeciler tarafından da sık sık tercih edilmektedir. Ayrıca televizyon dünyasında ise çekilen dönem dizilerinde kıl çadırlar o dönemlerin yaşamlarını daha sağlıklı bir şekilde anlatmak için kullanılmaktadır. Hayvansal kıllar değişik renkli olmasından, hazırlanmış kıl çadır kumaşı da bazı durumlarda karışık renkli olabilir.

Turistlerin ilgisini son derece çeken kıl çadırlarında turistik bölgelerde geleneksel yemekler (gözleme) takdim edilir. Orta Asya ülkelerinde Nevruz bayramı zamanı bu tür çadırlara daha fazla rastlayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir