Kıl Çadırı Dokuma

Kıl çadır tipi düğün salonu
Kıl Çadırın Tarihçesi
Eylül 11, 2016
Kıl çadır tipi düğün salonu
Kıl Çadır Fiyatları
Eylül 11, 2016
Kıl Çadır tipi restorant

Kıl Çadır uzun yıllardır göçebe kültürlerinde bulunmaktadır. İnsanlar eskiden beri gittik yerlerde kalmaları gerektiği zaman çadırlar kurmaktadırlar ve yaşamaktadırlar. Günümüz zamanında da halen bulunan göçebe halklar dışında maceracılar için de çadır vazgeçilmezdir. Eski zamanda da günümüzde de kıl çadırları çoğu kişi tarafından en iyiler arasındadır. Birçok yeni malzeme çıkmış olduğu halde kıl çadırları tanınmışlığını sürdürmektedir. Bunun nedeni çadırın özellikleridir. Çadır isminden de anlaşılacağı gibi keçi kılından yapılmakta ve sıcak-soğuğu geçirmemektedir. Doğal yalıtkan yapılmıştır. Ayrıca izole olduğundan dolayı hiçbir haşere çadırın içine girememektedir.

İzole olması ve yalıtkan özelliği sayesinde farklı iklim tiplerinde kıl çadırlar rahatlıkla kullanılmaktadır. Bu özellikleri sayesinde kıl çadırlar ülkemizin farklı illerinde farklı kurumlar tarafından sıkça tercih edilmektedir. Hem maceracı ruha sahip kişiler hem de özellikle turizm alanlarında hizmet veren kurumlar bu tip çadırlardan yararlanmaktadır. Otantik bir görünüm sağlayan kıl çadırlar yabancı ve yerli turistlerin ilgisini çekmek isteyen kafe, restoran veya otel gibi pek çok kurum tarafından kullanılmaktadır. Sayısız çeşide sahip farklı desen ve modelde kıl çadır türleri sofistike görünüme sahip her ihtiyaca cevap verecek şekilde dokunmaktadır.

Kıl Çadırı Dokuma

Günümüzde halen bu işlerin yapımında el yordamını kullanan insanlar mevcuttur. Ancak çoğunluk el dokuması yerini makinelere bırakmıştır. Kıl çadırları dokunmadan önce kırpılmış keçi kılları toplanır ve kurutulur. Daha sonra makine prosedüründen geçirilir ve eğrilmeye başlar. Eğrilme prosedürüyle bu kıllar ip haline getirilir. Daha sonra bu ipler dokuma tezgâhlarının yerini alan makineler tarafından istenilen boyut ve şekle göre dokunulur. Bu işlemlerden sonra kıl çadırı sonuçlanmış olur.

Kıl çadır dokuma alanında yaşanan gelişmelerle birlikte eski geleneksel dokuma yöntemi makinelerle daha hızlı yapılmaktadır. Bu sayede müşterilerin istediği kıl çadırlar daha hızlı bir şekilde teslim edilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir