Kıl Çadır Nereden Alınır ?

Tarihi orta asya çadırı
Neden Kıl Çadır ?
Eylül 15, 2016
Otantik kıl çadır
Otantik Kıl Çadırlar Neden Tercih Edilir?
Mart 29, 2018
Kıl çadır tipi düğün salonu

Kıl çadır, eski bir kültürümüz ve en hoş geleneklerimizden biridir. Özellikle Yörük insanlarının yaylalara çıktığı zaman ev olarak kullandıkları Yörük çadırları, hem tarihi hem de otantik görüntüsü bundan dolayı son derece ilgi görmektedir.

Sağlamlığı ve dayanıklılığı, su geçirmez özelliği, hava sirkülasyonunun son derece iyi olması nedeniyle tercih edilmektedir. Yörük çadırlarıyla otağ çadırları yapılabildiği gibi büyük ufak mekan demeden istenilen ölçülerde de basitçe imal edilebilmektedir. Firmaların talep ettiği desen ve renk seçeneklerinde kıl çadır seçeneklerinin üretimi farklı boyutlarda gerçekleştirilmektedir. Kıl çadırlar geçmişte geleneksel olarak elde dokunurken günümüzde bu işlemi makineler üstlenmektedir. Daha hızlı ve pratik bir süreci de beraberinde getiren makine dokuması sayesinde firmalara olabildiğince hızlı teslimlerin yapılması hedeflenmektedir.

Gösterişli olması ve tarihi bir görüntü sunması açısından turistler tarafından son derece ilgi gören Yörük çadırlarını, hemen her ortamda rahatça kullanabilmeniz mümkün. Kafe ve restoranlar, çay bahçeleri, mesire ve piknik alanları, evlerin bahçeleri, park ve bahçelerde kameriye olarak rahatça kullanmak mümkün.

Tarih ve kültürümüzün en önemli ayaklarından birini oluşturan Yörük çadırı ile en hoş desenlere de sahip olursunuz.

Kıl Çadır kullanmanın faydaları nelerdir ?

  • Bulunduğu mekana otantik bir hava katar.
  • Yanmaya karşı dayanıklı ürünlerdir.
  • Yazları serin, kışları sıcak tutar. Su geçirmezlik özelliği sayesinde hemen her mevsim rahatlıkla kullanılır.
  • Dokusundaki maddeler sayesinde yılan, böcek, sinek vs. tehlikeli hayvanları kendisinden uzak tutar.
  • İçinde bulundurduğu hava sirkülasyonu sayesinde sağlıklı ortamlar sunar.
  • Özellikle kafe ve restoranlar için makul dekorasyon örnekleri elde edilir.
  • Hesaplıdır.
  • Uzun süreli dayanıklılık ve sağlamlık sunar.

Kıl çadırı dilerseniz elde dokuma olarak da yapılabilir. İsterseniz sanayi tipi dokuma tezgahlarında da basitçe üretimi sağlanabilmektedir.

Kıl Çadır alırken dikkat etmeniz gerekenler

Kıl çadırı satın alırken çoğu özelliğine dikkat etmeniz gerekir. Alacağınız firmanın referansları ve hizmet kalitesi çok önemlidir. Yörük çadırını üretirken kullanılan malzemenin kalitesi, nasıl üretildiği, deneyimli kişiler tarafından dikiminin yapılıp yapılmadığı önemli ölçütlerin başında gelir. Yörük çadırı alırken, keçi kılından üretilmiş olması önem kazanır. İçine plastik katılmış ürünler kullanılmaması, dayanıklılık ve sağlamlık açısından önemlidir.

Yörük çadırı alırken, bir Yörük çadırında olması gereken bütün özellikleri taşıyor olması önemlidir. Verilen hizmetin kalitesi de çadır alırken önemli rol oynar. Yörük çadırı dikimi son derece dikkat gerektiren bir konudur. Dikiminin gelişi hoş veya dikkatsiz biçimde yapılması sonucu çoğu istenmeyen görüntü ve probleme neden olabilmektedir. Bu yüzden Yörük çadırı alacağınız firmanın keçi kılını toplamasından ip haline getirmesine, dokumasından dikimine kadar çoğu hizmeti kaliteli ve profesyonel biçimde veriyor olması gerekir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir