Kıl Çadır Nedir? Kıl Çadır Kurulumu

Kıl çadır tipi düğün salonu
Kıl Çadırı Özellikleri Nelerdir ?
Eylül 11, 2016
Tarihi kıl çadır
Kıl Çadır Fabrikası
Eylül 11, 2016
Otantik arabistan kıl çadırı

Kıl çadır tabak kıl denilen ve %80 Isparta’dan tabakhanelerden elde edilir. Tabakhaneden yaş bir biçimde çına bu kıl havalar hoş olduğu zaman güneşe serilerek kurutulmaya bırakılır. Arkalı önlü çevrilerek kurutulma işlemi yapılır. Kuruma olayı yapıldıktan sonra taraklarla tarama işlemlerine başlanır. Daha sonra dokuma prosedürlerine geçilir ve kıl çadır haline getirilir. Bu tip kıl çadırlar genellikle keçilerin kıllarından elde edilen kıllarla dokunur. Geçmişte geleneksel biçimde elde dokunan kıl çadırların dokuma prosedürleri artık makineler aracılığıyla yapılmaktadır. Bu sayede hem daha hızlı hem de daha pratik bir biçimde ihtiyaçlara cevap verilmektedir. Kıl çadırlar istenilen desen, renk ve ebatlarda tasarlanarak dokunur.

Çadır haline getirildikten sonra tüccarlara, yurt içinde pazarlanan yerlere, turistlik yerlere gönderilir ve otel, restoran olarak kurdurulan yerlere ticareti yapılır. Dokumacılık hem elle hem de makineler kullanılarak yapılabilmektedir. Seri üretiminin yapıldığı yerlerde genelde makineler kullanılmaktadır. Kullanımı çok kolay olan bu kıl çadırlar istenilen her yere taşınabilmekte ve kıl çadır kurulumu ile kısa sürede kullanabilmek mümkündür. Bu sayede bireysel kullanım amacıyla da kıl çadırlar tercih edilmektedir. Hava yalıtkanlığının yanı sıra zararlı haşerelerin de içeri girmesi engellenen kıl çadırlar güvenli bir konaklama alanı olarak dikkat çeker. Kıl çadırlar dönem dizileri tarafından da sık sık tercih edilmektedir.

Kullanım Alanları

Kıl Çadır kurulumu yapılan yerler genelde göçebe tarzında mevsimlik restoran ve konaklama için yapılmaktadır. Bazı mevsimlerde kullanılan bu çadırlar insanların gittikleri yerlerde basit kurularak konaklamalarını ve ticaret işlerinde dükkân olarak kullanmalarını sağlamaktadır.

Turistlik kullanımlar için oldukça önemlidir. Bir evi andıracak cinsten kurulabilen bu tarz çadırlar insanlar için estek dşayet taşımaktadır. Doğa ile iç içe olmayı sevenler için de çok kullanılan bu çadırlar bir dağ yolculuğunda istenilen yerde kurulabilmekte ve konaklama prosedürleri gerçekleştirilebilmektedir.

Kurulumu

Kıl çadır kurulumu çok basit yapılmaktadır. Yapmak istediğiniz çadıra biçimine göre belli adette elinizde çubuklar ve çakılar olması gereklidir. Köşeler hesaplandıktan ve belirlendikten sonra yere çakılarak çadırın köşeleri o çakılara ve çubuklara sabitlenir ve çadır açılarak kurulum prosedürleri tamamlanır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir