Kıl Çadır Çeşitleri

GEÇMİŞ İLE GÜNÜMÜZÜ BİRLEŞTİREN OTANTİK ÇADIRLAR

Kıl çadır Osmanlı'dan günümüze gelmektedir. Yazın serin kışın ise sıcak tuttuğundan herkes tarafından tercih edilmektedir. Ülkemizin dört bir yanından toplanan hayvan kılları ile yapılmaktadır. Renkleri ayrılarak iplik haline getirilmektedir.

Oba Çadırı


Tarih boyunca ev olarak kullanılan oba çadırlar yuvarlak ya da köşegen forma sahip şekilde imal edilmektedir. Daha küçük ebatlı olarak dizayn edilen oba çadırı kıldan üretilmektedir. Osmanlı döneminde de kullanılan bu tarz çadırlar özellikle yörük kültüründe önemli bir yere sahiptir. Yaylacılık geleneğini sürdüren ve bu kültürü benimseyerek yaşamına devam eden insanların da kullandığı oba çadır, birçok özelliğe sahiptir.
DETAYLI İNCELEYİN

Kırgız Çadırı


Keçeden üretilen ve tabiat turizminde önemli bir yer tutan Kırgız çadırları yuvarlak formlu şekilde üretilir. Yayla kültüründe de önemli bir yeri olan bu tip çadırlara Boz-Üy adı verilir. Farklı büyüklüklerde tasarlanan Kırgız çadırları, dört kanat ile on iki kanat arasında değişir. Üst tarafında baca işlevinde bir pencere bulunan bu tip çadırlarda içeri hava girmesi de sağlanır.
DETAYLI İNCELEYİN

Yörük Çadırı


Yörük çadırları keçi kılı kullanılarak üretilir. Yörük çadırı, yaylalarda yaşam süren Yörüklerin kendi dokudukları keçi kılından imal edilerek, ağaç direkler üzerine serilen çadırlardır. Orta Asya’dan Anadolu’ya göç eden ve yaylalarda yaşam süren Yörükler, yüzlerce yıl bu çadırları ev olarak kullanmış, gittikleri yerlere de götürerek burada yeniden kurmuşlardı. Son zamanlarda trend olan bu tip çadırlardan tasarlanan mekanlar otantik bir hava solumak isteyenlerin ilgisini çekiyor.
DETAYLI İNCELEYİN

Otağ Tipi Çadır


Otağ tipi çadırlar tarih boyunca göçebe Türklerden başlayarak yerleşik hayata geçen Osmanlılara kadar han ve padişahların kullanımında dikkat çeker. Kurulduğu alanlarda en büyük ve en gösterişli çadırlar olarak bilinen otağ tipi çadırlar, günümüzde de farklı kullanım alanlarına sahiptir. Özellikle restoran, kafe, düğün salonu gibi mekanların konsept tasarımlarında tercih edilmektedir.
DETAYLI İNCELEYİN