Kıl Çadır Fabrikası

Kıl Çadır Nedir? Kıl Çadır Kurulumu
Eylül 11, 2016
Neden Kıl Çadır ?
Eylül 15, 2016

Kıl çadırlar yıllardır göçebe hayatı sürdüren kişilerin ya da kabilelerin vazgeçilmezi olmuştur. Ayrıca sürekli gezintiye çıkan maceracılar içinde bu çadırlar en iyi arkadaştır. Bunun nedeni çadırın izole dizaynı ve sıcak ya da soğuk geçirmezliğidir. Kıl çadırı anlaşılabileceği gibi kıl kullanılarak yapılmaktadır. Keçilerin kılları kırpılarak belli işlemlerden geçirilmekte ve ip haline getirilmektedir. Eski zaman içinder kıl çadırı yapımı el dokumacılığıyla gerçekleştirilirken günümüzde kıl çadır fabrikası bulunmaktadır

Kıl Çadırı Fabrikası

Kıl çadırları eski zaman el emeği ile yapılırken artık günümüzde çoğu fabrika kurulmuş ve prosedürleri makineler gerçekleştirmeye başlamıştır. Özellikle çadırlara artan ilgi nedeniyle çoğu kıl çadır fabrikası kurulmuş ve makine eski yapım biçimlerinin yerini almıştır. Fabrikalarda çadır hiç el değmeden tamamıyla makine işlemleri ile yapılmaktadır. Bu durum hem çadır üretimini hızlandırmış hem de daha sağlam ve sağlıklı çadır üretimine imkân sağlamıştır.

Ayrıca çadır üretiminin boyut kısıtlamasını ortadan kaldırmış ve istenilen büyüklükte çadır yapılmasının önünü açmıştır. Kıl çadırı fabrikaları Türkiye ve dünyanın her yerinde açılmıştır. Üretimi dünya genelinde gerçekleştirilmektedir. Fabrika işlemlerinde ilk olarak kırpılan kıllar ısıl işlem görerek kurutulur. Daha sonra ip haline getirilen bu kıllar işlem görerek dokunur ve bez haline getirilir. Daha sonra bez haline getirilen bu kıllar birleştirilerek çadır haline getirilir. Ayrıca çadır için gereken demir çubuklarda aynı fabrika içerisinde üretilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir